27 lipca 2020

Na szlaku Camino

W dniach 23-25 lipca w naszej parafii odbyła się "Oliwska Droga Świętego Jakuba". Inicjatywę rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Mirosława Adamczyka, nuncjusza apostolskiego w Argentynie. Po Eucharystii ks. Wiesław Mielewczyk oraz Janusz Naczke wygłosili konferencję pt. "Na Jakubowym szlaku", w czasie której podzielili się przeżyciami z ubiegłorocznej pielgrzymki rowerowej z Gdańska do Santiago de Compostela.

W piątek po wieczornej Mszy św. odbył się koncert organowy muzyki hiszpańskiej, wykonany przez naszego organistę Błażeja Musiałczyka, pt. "Botafumeiro".

Zwieńczeniem "Oliwskiej Drogi" była pielgrzymka rowerowa 16. etapem Pomorskiego Szlaku św. Jakuba z Gdańska do Żukowa. Po drodze pielgrzymi modlili się przy przydrożnych krzyżach, a w kościele ponorbertańskim w Żukowie odmówili okolicznościową litanię ku czci św. Jakuba Apostoła. Poznali również historię kościoła, zwiedzili okolicznościową wystawę kaszubskiego haftu i żyjących tu do XIX wieku sióstr norbertanek.

Wieczorem odprawiona została odpustowa Eucharystia w kościele św. Jakuba, a następnie poświęcona figura świętego Apostoła przywieziona z Santiago de Compostela.

Na zakończenie ks. proboszcz pobłogosławił kierowców i ich pojazdy.


16 etap szlaku św. Jakuba wiedzie ulicami: Cysterską, Stary Rynek Oliwski, Kwietną i Bytowską obok Kuźni wodnej. Następnie trasa prowadzi przez Dolinę Ewy, po czym dalej są Owczarnia, Barniewice i Rębiechowo.

Cała Pomorska Droga św. Jakuba ma długość 1133,6 km, a biegnie od Kretyngi na Litwie do Rostocku w Niemczech. Gdańsk znajduje się na liczącym ponad 326 km fragmencie szlaku, który został poprowadzony przez województwo pomorskie i przebiega również przez naszą parafię.

 

tekst: ks. Adam i ks. Maciej

ks. Maciej

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
282 0.051283121109009