4 maja 2020

170 lat Bractwa Krzyża Świętego w Oliwie

W pierwszą sobotę miesiąca, 2 maja, miało miejsce comiesięczne nabożeństwo ku czci Matki Boskiej Oliwskiej. W tym miesiącu miało ono wyjątkową oprawę liturgiczną, gdyż celebrowano je w ramach modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Po Mszy świętej w intencji Bractwa Krzyża Świętego pan Andrzej Dampc, prezes wspólnoty, przywitał nowego ks. Proboszcza Krystiana Kletkiewicza, życząc mu opieki Matki Bożej Oliwskiej na czas pracy duszpasterskiej we wspólnocie archikatedralnej.

Przypomniał również o 170. rocznicy sprowadzenia Bractwa Krzyża Św. do Gdańska Oliwy. 20 grudnia 1766 roku przy franciszkańskim klasztorze w Gdańsku Chełmnie zostało powołane przez papieża Klemensa XIII Bractwo Drogi Krzyżowej, którego zadaniem było organizowanie pielgrzymek. Razem z przeniesieniem w 1850 roku wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem do kościoła w Oliwie, władze duchowne w Pelplinie postanowiły także przenieść tam siedzibę bractwa z Chełmna. 

Przy parafii archikatedralnej Bractwo Krzyża Świętego działa od połowy XIX wieku, opiekując się feretronem Matki Bożej Oliwskiej oraz sztandarem. Do głównych zadań Bractwa należy straż przy Feretronie Oliwskim podczas pielgrzymek oraz uroczystości i nabożeństw w katedrze. Bractwo bardzo aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do samej pielgrzymki z Oliwy do Wejherowa. 

 

Tekst powitania nowego proboszcza:

Drogi Księże Proboszczu Krystianie,

Pierwsza sobota miesiąca to wyjątkowy dzień w naszej archikatedralnej wspólnocie parafialnej. Tego dnia nasze serca biją szybciej, a nasz wzrok utkwiony jest na Obliczu Pięknej Pani z feretronu oliwskiego.  

Zostawiamy nasze codzienne obowiązki i łączymy się na modlitwie różańcowej, aby uczyć się od Maryi miłości do Chrystusa. 

Bractwo Krzyża Świętego już od stu siedemdziesięciu lat pielęgnuje kult Matki Bożej Oliwskiej, polecając w ufnej modlitwie:

- dzieci rodziców, modlących się na różańcu; 

- młode pary, rozpoczynające pod Jej opieką małżeńskie życie;

- rodziny naszej parafii, a zwłaszcza te, które przeżywają trudności;

- pielgrzymujących co roku do „Wejherowskich wzgórz”, a którzy w tym roku z powodu pandemii, będą duchowo wędrować w 352 Oliwskiej Pieszej Pielgrzymce na Kalwarię Wejherowską.

Modlimy się również:

- o święte powołania i za powołanych do służby Bożej w Kościele;

- za kapłanów, pracujących w naszej parafii.

Niech w tym niełatwym czasie pandemii Maryja wyjedna Tobie, czcigodny Księże Proboszczu Krystianie, członkom Bractwa i ich Rodzinom, wszystkim Pielgrzymom potrzebnych łask, by wzrastać w zjednoczeniu z Jej Synem.

Szczęść Boże!

 

 

tekst: ks. Adam 

ks. Maciej

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
282 0.049653053283691